صفحه اصلي > --- > هنگام مسافرت چگونه گل های خود را آب بدهیم

هنگام مسافرت چگونه گل های خود را آب بدهیم


17-01-1397, 03:26. نويسنده: admin
هنگام مسافرت چگونه گل های خود را آب بدهیم

آبیاری گیاهان آپارتمانی در هنگام مسافرت چگونه باید انجام شود؟
حتما برای شما هم پیش آمده است که چند روزی برای کار یا مسافرت از خانه دور باشید . در این مواقع احتمالا کلید خانه تان را به شخص مورد اعتمادی داده اید و مراقبت و آبیاری گل های خانه را به او سپرده اید . اما آیا این فرد امین به اندازه کافی فرصت و دقت برای آبیاری گلهای مورد علاقه تان خواهد داشت ؟ شاید آری و شاید هم خیر! برای اینکه تا پایان سفر دغدغه گلهایتان را نداشته باشید و به اصطلاح محکم کاری کرده باشید، می توانید این چند ترفند ساده را اجرا کنید :
۱- از قانون فیزیکی ” حرکت آب در لوله های مویین ” استفاده ببرید . به این ترتیب که گلدان را در محلی قرار دهید که به سوراخ زهکش ته آن دسترسی داشته باشید . ظرف پر از آبی نزدیک گلدان بگذارید . نوار پارچه ای باریک و بلندی تهیه کنید . یک سر پارچه را از سوراخ کف گلدان وارد آن کنید به طوری که کاملا با خاک داخل گلدان تماس پیدا کند . سر دیگر پارچه را داخل ظرف آب بگذارید . آب کم کم وارد گلدان می شود و به ریشه می رسد . البته برای جلوگیری از تبخیر سریع آب ، بهتر است درب ظرف آب بسته باشد ( فقط کمی به اندازه عبور نوار پارچه ای باز باشد )

۲ – گلدانها را در سایه و نزدیک یکدیگر بگذارید . چند ظرف پر از آب را در مجاورت آنها قرار دهید تا محیط هر چه بیشتر مرطوب شود . کیسه پلاستیکی بزرگی روی آنها بکشید و چند سوراخ برای تنفس گیاهان در کیسه ایجاد کنید . مراقب باشید کیسه به برگهای گیاهان تماس نداشته باشد .

۳– تکه ای موکت یا نمد که قابلیت جذب بالایی داشته باشد انتخاب کنید . نیمی از آن را داخل ظرفی پراز آب و نیمی دیگر را زیر گلدانها بگذارید . البته ابتدا گلدانها را سیراب کنید و زیرگلدانی آنها را بردارید تا ریشه ها بتوانند از سوراخ زهکش کف گلدان رطوبت را جذب کنند .

۵– زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید . درون آن آب بریزید و گلدان را داخل آن بگذارید و کاملا سیراببش کنید .

۶ – برای هر گلدان از یک بطری نوشابه خانواده استفاده کنید . در بطری را سوراخ کنید .در ته بطری هم چند سوراخ ایجاد کنید . بطری را پر از آب کرده و داخل گلدان بگذاری تا آب کم کم به گیاه برسد .

همچنین می توانید بطری را به یک آب بانک متصل نمایید. آب بانک یک ایده جدید برای آبیاری گلها ، گیاهان و درختان زینتی است که به صورت هوشمند عملیات آبیاری را انجام می دهد. گرچه ظاهر آب بانک بسیار ساده به نظر می رسد اما کار فوق العاده ای انجام می دهد. این محصول دارای یک بخش سفالی است که کار تراوش آب جهت آبیاری به گیاه را انجام می دهد. این محصول یک وسیله آبیاری هوشمند است به این معنی که فقط زمانی که گیاه به آب نیاز داشته باشد آب به گیاه منتقل می شود. ولی زمانی که خاک مرطوب باشد از تراوش آب جلوگیری می کند.

۷ – استفاده از حبابهای مخصوص آبیاری که در بازار موجود هستند . این حبابها داخل گلدان قرار می گیرند و به تدریج گیاه را آبیاری می کنند . اگر تعداد گلدانهای شما محدود است حباب گزینه خوبی است اما برای تعداد زیادی گلدان مقرون به صرفه نیست .

۸ – بهترین و مطمتن ترین و ارزان ترین راه استفاده از دستگاه آب بانک است (شکل بالای همین متن, مینی آب بانک را نشان می‌دهد) . با استفاده از این روش جالب هر گلدان طبق خواست گیاه زمان مناسب آبیاری را تعیین میکند .
بازگشت